Kızılcık Şerbeti Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 2 Ekim 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 Dakika
Pişme süresi: 20 Dakika
Kaç Kişilik: 1 Sürahi

Kızılcık genellikle kahvaltı sofralarında marmelat ya da reçel olarak tüketilmekle birlikte kızılcık şerbeti olarak da tüketilmektedir. Mineral bakımından oldukça zengin olan kızılcık her ne şekilde tüketilirse tüketilsin vitamin deposudur. Kızılcık insan sağlığı yönünden oldukça önemli etkilere sahiptir. Faydaları saymakla bitmeyen kızılcık, C vitamini yönünden oldukça zengindir. Portakala göre iki kat daha fazla C vitamini içeren kızılcık enfenksiyonlarda, mideyi kuvvetlendirmede, cilt ve saç sağlığının korunmasında, ishal kesmede, sıtmada, baş ve boğaz ağrısında, iltihaplarda, ağız ve diş sağlığının korunmasında, bağırsak gazlarını gidermede etkin bir rol oynamaktadır. Ayrıca kızılcık zengin bir melatonin kaynağı olup, vücudumuz açısından da önemli bir yeri vardır.

Kızılcık Şerbeti Yapılışı İçin Malzemeler:

  • 500 gram kızılcık
  • 1,5 litre sıcak su
  • İsteğe göre 2 adet karanfil
  • 1 su bardağı toz şeker

Kızılcık Şerbeti Yapılışı:

1Kızılcıkların sap ve yaprak kısımlarını ayıklayıp, bol suda yıkayıp derin bir tencereye koyun. Üzerine sıcak su ilave edip, ocağa koyun.Kısık ateşte kızılcıkları kaynatın. Kaynamaya başlayıp, kızılcıklar patlayıp rengini suya verince, suya isteğe göre karanfil ilave ederek 15-20 dakika kadar pişirin. Kaynayan ve yumuşayan kızılcıkları, ince delikli bir süzgeçten geçirip, suyunu çıkarın.

2Ardından kızılcıkların suyuna toz şeker ekleyip tahta bir kaşıkla karıştırın. Cam bir sürahiye aldığınız kızılcık şerbetini buzdolabında bekletin soğutun. Soğuyunca bardaklara koyarak ikramda bulunun.

3Süzdüğünüz kızılcıklardan çıkan sulu karışımı toz şekerle karıştırdıktan sonra kısık ateşte ağır ağır kaynatıp, konsantre haline getirip sürahilerde ya da cam kavanozlarda muhafaza edebilirsiniz. Cam kavanozlarda muhafaza edecekseniz eğer, kapağı kapalı kavanozları ters çevirip oda ısısında soğutmayı, ardından da buzdolabında saklamayı unutmayın.

Afiyet Olsun.

Kızılcık Şerbeti Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Kızılcık Şerbeti Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

4 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...