Vişne Hoşafı Kompostosu

Yayınlanma Tarihi: 10 Ekim 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 Dakika
Pişme süresi: 10 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Vişneler de yaz ayının belli bir dönemi olduğu için zamanını iyi takip etmek gerekir. Zaten pazar ve market raflarını görünecektir. Sıcak yaz günlerinde içinizi soğutacak, hararetinizi alacak, tatlı olan ve mideyi rahatsız etmeyen bu nefis kompostoyu dolaplarınızdan eksik etmeyin. Vişne kompostosu hararet giderici, zindelik ve ferahlık verici, direnç artırıcıdır.

Taze olan vişnelerin ayıklanıp, yıkanıp kaynatılarak komposto yapılıp içilmesi çok faydalıdır. Kırmızı rengi ile bilinmekte olan vişne; içinde bulunan vitamin ve mineral ile pek çok hastalığa karşı vücudu korumada yardımcı olmaktadır. Vişne suyunu, yemeklerin yanında tüketebilirsiniz. Vişne suyuna şeker ilave edildiği gibi şekersiz olarak da içmeniz mümkündür. Şekersiz içemeyenler az şekerli içmeyi de deneyebilirler. Çünkü fazla şekerin vücudumuza yarardan çok zararı vardır. Kiraz suyu vişne suyu gibi dayanıklı değildir. Bu nedenle çabuk bozulur, fakat yapmış olduğunuz vişne kompostosunu uzun süre dolapta saklayarak tüketebilirsiniz.

Vişne Kompostosu İçin Malzemeler:

  • Yarım kilo ayıklanmış taze vişne
  • 1 litre su
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 4 adet karanfil
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 3-4 küp zencefil

Vişne Kompostosu Yapılışı:

1Vişne kompostosu için taze vişne kullanacaksanız vişnelerin saplarını ve çekirdeklerini ayıklayın ve yıkayın. Her ne kadar çekirdek çıkarmak zaman almakta ise de, çekirdekli olarak da kullanabilirsiniz.

2Derin bir tencereye 1 litre suyu koyun, 2 su bardağı şekeri ilave edip kaynatın. İçine karanfilleri, çubuk tarçını ve zencefili ekleyin. Baharatlar kaynayıp aromalarını bırakıp, aroma tadı suya geçtikten sonra içinden zencefil, çubuk tarçını ve karanfilleri alın.

3Vişneleri ilave edin, bir taşım daha kaynatın. Oda sıcaklığında soğutun. Oda sıcaklığında soğuyan kompostoyu ardından buzdolabına koyun. Buzdolabında soğuttuktan sonra soğuk olarak servis edin.

 Vişne Hoşafı Kompostosu Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Vişne Hoşafı Kompostosu
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

10 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...