Ev Yapımı Boza

Yayınlanma Tarihi: 23 Eylül 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 dk
Pişme süresi: 15 dk
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Boza eski zamanlarda sokak satıcılarından alınan ve özellikle leblebi ile tüketimi yaygın olan kıvamlı bir tahıl içeceğidir. İçeriğindeki maya sayesinde de sindirim sistemine birçok faydası bulunan boza tıpkı kefir ve kımız içindeki gibi probiyotik bakteriler bulunmakta ve bu bakteriler bağırsak florasına çok olumlu etkide bulunur. Bozanın ılık tüketilen bir içecek olması sebebi ile kış aylarında soğuk içecekler için de alternatif olur. Bozanın büyük toprak şişelerde saklanması muhafaza ömrünü uzatır.

Boza Yapımı İçin Malzemeler:

  • 2 su bardağı bulgur
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 1,5 fincan pirinç
  • 1 paket toz maya

Boza Yapılışı:

1Boza için temek malzeme olan bulgur ne kadar doğal olursa o kadar çabuk haşlanır ve uygun kıvam yakalanır. İlk olarak bulgur üstüne bir miktar su eklenerek bir gece boyunca ıslatılır. Bu sayede haşlama ile kaybedilen protein ve besin ögelerinin kaybı önlenmiş olur. 1 gece bekleyen bulgur hem tam olarak şişer ve hacim kazanır hem de ögeler kaybedilmeyeceği için daha kıvamlı bir boza elde edilir.

2Ertesi gün şişen bulgurun üzerine pirinç ilave edilir. Karışımdaki pirinçler biraz yumuşadıktan sonra mikserden geçirilir ve ince pürüzsüz bir kıvam elde edilir. Kıvamlı karışım bir tencereye aktarılır, üzerine toz şeker ilave edilir. Bir miktar da su eklenerek süzme çorba kıvamında bir karışım elde edilir.
Tencerede şeker tamamen eritilinceye kadar karıştırılan ve belli bir ısıda tutulan karışım şeker eridikten sonra ocaktan alınır.

3Ortalama olarak 40 derecelere yaklaşan karışıma su içinde eritilen maya eklenir ve tamamı ile karıştırılır. Oda sıcaklığında 4 saat bekletildikten sonra boza istenilen oranda sulandırılıp ılık halde tüketilebilir. Daha ekşi bir tat için mayalanma süresi uzatılabilir.

Ev Yapımı Boza Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Ev Yapımı Boza
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

4 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...