Kızılcık Şerbeti Kiren

Yayınlanma Tarihi: 2 Ekim 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 Dakika
Pişme süresi: 20 Dakika
Kaç Kişilik: 2-4 Kişilik

Şerbetler, her anlamda daha doğal ve temiz içerikli olan içeceklerdir. Buna en iyi örnek kızılcık şerbeti tarifidir. Kızılcığın faydalarının alındığı bu soğuk ve lezzetli içecek yaz aylarında meyve suyu ya da kola gibi zararlı içeceklere oranla çok daha sağlıklıdır. Evde bu tarz bir tarifin denenmesi hem yetişkinlerin hem de çocukların sağlığı için çok daha doğru bir hareket olacaktır.

Kızılcık şerbeti (kiren) için malzemeler

  • Yarım kilo kızılcık
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 4 çorba kaşığı bal
  • 2 çorba kaşığı limon suyu
  • 2,5 su bardağı ılık su
  • 1 adet çubuk tarçın

Kızılcık şerbeti (kiren) yapılışı

1Kızılcık şerbetini yapımı için ilk iş kızılcıkları dikkatlice ayıklamaktır. Sapları koparılan ve suda bekletilerek temizlenen kızılcıklar 1 su bardağı kadar suda kaynatılmalı ve iyice pişmesi sağlanmalıdır.

2Pişen kızılcıklar soğumaya bırakılmalı ve biraz ılıdıktan sonra iyice ezilmelidir. Bu sayede suyu açığa çıkacak olan kızılcıkların posası atılmalı ve suyu kullanılmalıdır.

3Kızılcıkların suyu çıkartıldıktan sonra ayrı bir yerde 1,5 su bardağı suya 1 su bardağı toz şeker ve 1 çorba kaşığı bal ilave edilerek kaynatılmalıdır. Kaynama seviyesine yaklaşan suya 1 adet çubuk tarçında ilave edilmelidir.

4Bu şekilde iyice kaynatılan şerbete önceden hazırlanan kızılcık suyu ve 2 çorba kaşığı limon suyu ilave edilerek karıştırılmalıdır. Bu şekilde kaynatılan şerbet soğuduktan sonra bir kavanoza doldurulmalı ve buzdolabında muhafaza edilmelidir.

5Şerbet servis edilirken su ile karıştırılarak hazırlanmalıdır. Örneğin; yarım bardak soğuk suya gene yarım bardak şerbet ilave edilmeli ve o şekilde sunulmalıdır. Bu sayede en ideal lezzet elde edilmiş olacaktır.

Afiyet olsun.

Kızılcık Şerbeti Kiren Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Kızılcık Şerbeti Kiren
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

4 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...