Kırmızı Erik Kompostosu Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 30 Eylül 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 Dakika
Pişme süresi: 20 Dakika
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Yaz aylarında soğuk ve şekerli bir şeyler içmek isteyip de dışarıdaki içeceklere güvenemeyenler için en ideal tarif kırmızı erik kompostosu tarifi olacaktır. Erik kompostosu, dışarıda satılan kapalı meyve sularında çok daha sağlık, besleyici ve güvenilirdir. Çocuklar içinde ideal olan bu tarif diğer zararlı alternatiflere oranla çok daha masum bir içecektir. Kırmızı eriğin besleyiciliği ve tarçının faydaları ile bir araya gelen erik kompostosu yaz aylarında serinlemek için ideal bir seçenek olacaktır.

Kırmızı erik kompostosu tarifi için malzemeler

  • 10 adet orta boy kırmızı erik
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 2-3 adet karanfil
  • 5 çorba kaşığı toz şeker
  • 1 litre ılık su

Kırmızı erik kompostosu tarifi yapılışı

1Son derece lezzetli ve faydalı olan kırmızı erik kompostosunun yapımı tahmin edildiğinden çok daha pratiktir. Bunun için tencereye konan 1 litre suya 5 çorba kaşığı toz şeker konmalı ve kısık ateşte kaynayana kadar beklenmelidir.

2Şekerli su ocakta kaynarken tüm kırmızı erikler yıkanmalı ve çekirdekleri çıkartıldıktan sonra doğranmalıdır. Kabukları kesinlikle soyulmamalıdır çünkü o şekilde hareket edildiğinde eriğin çoğu çöpe gidecektir.

3Bu şekilde küp küp doğranan kırmızı erikler kaynamaya başlayan şekerli suyun içerisine atılmalıdır. Aynı anda 1 adet çubuk tarçının ve 2-3 adet karanfilinde atıldığı kırmızı erik kompostosu 5 dakika daha kaynatılmalı ve altı kapatıldıktan sonra kapağı kapalı tutulmalıdır.

4Böylece erikler içerisinde dururken pişmiş olacak ve fazla yumuşayarak dağılmayacaktır. Bir süre boyunca dışarıda bekletilen komposto ılıdıktan sonra buzdolabına kaldırılmalı ve soğuk soğuk servis edilmelidir.

5İsteğe bağlı olarak içerisine birkaç tane buz küpü atılması da mümkündür.

Afiyet olsun.

Kırmızı Erik Kompostosu Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Kırmızı Erik Kompostosu Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

4 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...