Ahtapot Sosis

Yayınlanma Tarihi: 15 Mayıs 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 Dakika
Pişme süresi: 10 dakika
Kaç Kişilik: 4

Çocukların keyfini yerine getirecek ve eğlenerek yemek yemelerini sağlayacak çok parlak mutfak önerileri var. Bunlardan biri de hiç şüphe yok ki ahtapot sosis. Yanında patates kızartması ve taze sıkılmış meyve suları ile hem çocuklarınız hem de sizler için muhteşem bir ziyafete dönüşecek olan ahtapot sosisi hazırlamak, çok kısa bir zamanınızı alacak. Öyleyse hemen başlayalım…

Ahtapot Sosis İçin Malzemeler

  • 1 paket sosis
  • 1 adet yumurta
  • 1 su bardağı un
  • 1 şişe soda
  • Kızartmak için sıvı yağ

Ahtapot Sosisin Yapılışı

1Ahtapot sosisi hazırlamak için dilediğiniz boydaki bir sosisi tercih edebilirsiniz. Fakat büyük boy bir sosis seçtiyseniz, bu sosisleri ikiye bölmeniz gerekecek. Eğer kullanacağınız sosisler küçükse ortadan ikiye bölmenize gerek yok.

2. İkiye kestiğiniz sosislerin alt kısmını, bıçak yardımı ile altıya bölün. Yapacağınız bu işlem, sosislerin yağda kızarırken açılmasını ve ahtapot görünümüne ulaşmasını sağlayacak. Ancak bölme işlemini yaparken, parçaların eşit bir şekilde bölünmesine özen gösterin. Böyle olursa, sosis kızarırken daha düzenli bir görüntü oluşacaktır.

3Diğer yandan bir yumurtayı kırın ve iyice çırpın. Çırpma işlemi sırasında yumurtanın beyazının iyice karışmış olmasına özen gösterin. Yoksa sosisler kızarırken, üzerinde belirgin biçimde kalan yumurta akları, çocuğunuzun hoşuna gitmeyebilir.

4Çırptığınız yumurtanın üzerine sodayı ekleyin. Biraz daha karıştırın

5Unu bir kâsenin içine boşaltın.

6Kızartma tavasının içine yağı koyun ve ocağı yakın.

7Tavadaki yağın iyice kızmasını bekleyin

8Daha sonra sosislerin baş taraflarını önce una, sonra yumurtalı soda karışımına bulayarak kızgın tavanın içine bırakın.

9Sosisler piştikçe kesilen kısımları açılacak ve şeklini bulacaktır. Sosisleri iyice kızartıp, servis tabağına alın.

Ahtapot Sosis Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Ahtapot Sosis
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

15 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...