Elmalı Balkabaklı Mama

Yayınlanma Tarihi: 28 Ağustos 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 5 dakika
Pişme süresi: 5 dakika
Kaç Kişilik: 2 Kişilik

Turuncu renkli bir sebze olan bal kabağı bebekler için harika bir besindir. Mineral bakımından çok zengin olması sayesinde bebeklerin alması gereken mineralleri kazanması konusunda çok etkilidir. Ek gıdaya geçiş döneminde bebek çorbaları bebeklerin besinlere alışması için en iyi tercihler olmaktadır. Bebek çorbaları arasında çok tercih edileni elmalı ve bal kabaklı mamadır. Bebeklerin 6 ay olmasının ardından bal kabağını tüketmesi serbest olmaktadır. Fosfor, demir, potasyum, kalsiyum, sodyum ve magnezyum içermektedir. Kansızlığın önlenmesi konusunda da çok başarılıdır. Bu nedenle bebekler için elma ile birlikte hazırlanan bal kabaklı mama hem sağlıklı hem de doyurucu olmaktadır. Hazırlanmasının çok kolay olması sayesinde anneler bu mamayı yorulmadan ve severek hazırlayabilmektedir. Sağlıklı bir kemik gelişimi olması için de çok idealdir. O halde elmalı bal kabaklı bir mama hazırlayarak bebeklerinizin güçlenmesini ve beslenmesini sağlayabilirsiniz.

ELMALI BAL KABAKLI MAMA İÇİN MALZEMELER

  • 1 dilim bal kabağı
  • Yarım elma
  • 3 kaşık kadar ev yoğurdu
  • 2 adet evde yapılmış bebek bisküvisi
  • 5 adet dövülmüş fındık
  • Pekmez

ELMALI BAL KABAKLI MAMA TARİFİNİN YAPILIŞI

1Bal kabağının kabuğunu soyduktan sonra rendeleyin ve 1 yemek kaşığı su ile bir tencerede kavurun. Çok çabuk pişmesinden dolayı hızlı hızlı karıştırın.

2Rendelenmiş elma, ev yoğurdu, dövülmüş fındık ve bebe bisküvisini de ekleyebilirsiniz. Pürüzsüz ve pütürsüz olmasını istiyorsanız eğer blender kullanabilirsiniz.

3Bebeğiniz hazırladığınız mamayı tatsız bulursa eğer bir yemek kaşığı pekmez ile tatlandırabilirsiniz. Göz ve beyin sağlığını olumlu yönde etkileyen bu mama sayesinde bebeğiniz doyacak ve rahat bir uyku çekecektir.

4Dünyanın en tatlı bebekleri için hazırlanan bu güzel mama bebeklere afiyet olsun.

Elmalı Balkabaklı Mama Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Elmalı Balkabaklı Mama
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

28 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...