Kayısılı Bebe Muhallebisi

Yayınlanma Tarihi: 27 Ağustos 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 dk
Pişme süresi: 5 dk
Kaç Kişilik: 1 bebek için 1 öğünlük

Anne sütünün ardından katı gıdalara geçen bebeklerde dışkılama düzeninde de değişiklikler göze çarpar. Bazı durumlarda bu sorun ciddi seviyelere çıkabilir. Bebek çorbaları bu aşamada annelerin yarımına yetişir. Annelerin hazırlayacağı doğal ve sağlıklı gıdaların yanı sıra meyve takviyeli muhallebiler de bebekler için vazgeçilmez besin kaynaklarıdır. Tarifler bebeklerin tepkisine göre değiştirilebileceği gibi zenginleştirilebilir de…

Kayısılı Bebe Muhallebisi İçin Malzemeler:

  • 2 adet kayısı ( olmuş olanlar tercih edilmelidir )
  • 1 tatlı kaşığı irmik
  • 1 çay bardağı kaynatılmış soğutulmuş su

Kayısılı Bebe Muhallebisi Yapılışı:

1Yıkanan ve kabukları soyulan kayısılar cam rendede rendelenir.

2İrmik ve suyla birlikte pişirilir.

3Mama kasesine alınan karışım çatalla ezilir ve isteğe göre içine 2 adet bebe bisküvisi kırılır.

A vitamini açısından zengin olan kayısı, göz sağlığı açısından son derece önemlidir. İçerdiği lifler sayesinde kabızlığa iyi gelen yemiş, haşlanarak kullanıldığında bebeklerin kaka sorununa tedavi edici fayda sağlar. Ek gıdalara geçişte yaşanan kabızlıkta etkili olan kayısılı takviye besinler, bebekler tarafından da olumlu karşılanır. Pirinç unu ve irmik gibi yardımcı malzemelere ilave edilecek olan kayısı, bebe bisküvisiyle desteklenebilir.

Bir farklı muhallebi tarifinde de; 3 kayısı, 1 ceviz içi rendesi, 1 yemek kaşığı irmik, 1 yemek kaşığı pirinç unu ve 1 su bardağı kaynatılmış soğutulmuş su kullanılır. Ayrı bir kapta haşlanan kayısılar kabukları soyulduktan sonra muhallebi malzemelerinin içine eklenir. Pişirilen bütün malzemeler ılındığı zaman bebeklere yedirilir. Genel olarak bakıldığında katı gıdalarla tanışan bebeklerin kayısıya verdikleri tepki her zaman olumlu olmuştur. Hazırlanan muhallebinin tek öğünlük hazırlanması ve her defasında taze taze pişirilmesi tavsiye edilir. Bebeklere afiyet olsun.

Kayısılı Bebe Muhallebisi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Kayısılı Bebe Muhallebisi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

24 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...