Probiyotik Yoğurt

Yayınlanma Tarihi: 5 Haziran 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 Dakika
Pişme süresi: 4 saat
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Sağlıklı beslenmek amacı ile evde yapılan yoğurt hazır yoğurtlara oranla daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Probiyotik bağırsaklardaki yararlı bakterilerin güçlenmesine yardımcı olan liflerin tamamıdır. Yararlı bakterilerin genel adına verile probiyotik özellikle süt ve süt ürünlerinde bulunmaktadır. Ev yoğurdu yaparken probiyotik kullanılarak mayalanan yoğurda probiyotik yoğurt adı verilmektedir.

Toz halinde ya da kapsül formunda olan probiyotikler sindirime yardımcı olduğundan evde yoğurt mayalama işleminde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Evde yoğurt mayalama işleminde organik süt tercih edilmesi yoğurt içerisindeki probiyotiklerin daha fazla olmasını sağlayacaktır. Pastörize süt kullanılarak da yoğurt mayalama işlemi yapılabilir. Özellikle çocuklar için son derece sağlıklı olan evde yoğurt mayalama gelişimleri ve bağırsak sağlığı için oldukça besleyici olacaktır.

Probiyotik Yoğurt Malzemeleri

  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 3 kg süt
  • 1 paket probiyotik şase

Probiyotik Yoğurt Yapılışı

1Süt iyice kaynatılmalıdır. Süt içerisinde bulunan zararlı mikroorganizmalar kaynatılarak yok edilmektedir. Bu yüzden sütün iyi kaynaması gerekir. Bunun yanı sıra yoğurdun daha iyi tutması için de kaynatılması gerekir.

2Kaynayan süt ılıması için bir kenara alınır. Yoğurt mayalama işlemi ılık süte yapıldığında daha katı bir mayalama olacaktır.

3Probiyotik şase ve mayalık yoğurt karıştırılır. Mayalık yoğurt daha önce mayalanmış yoğurt ya da hazır yoğurttan alınabilir.

4Ilıyan sütten bir kaç kaşık yoğurt mayasına alınarak karıştırılır

5Karışan probiyotik ve yoğurt yavaş yavaş ılımış olan süte ilave edilir. Süt karıştırılır

6Karıştırılan süt ve maya sıcak durup mayalanması için sarılır.

7Ortalama 4 saat sarılı bir şekilde tutulan yoğurt açılarak buzdolabına yerleştirilir

8Yoğurt mayalandıktan ve tuttuktan bir sonra açılıp tüketilebilir. Bir gün sonra kullanılmaya başlanan yoğurt dinlenmiş olacaktır.

Probiyotik Yoğurt Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Probiyotik Yoğurt
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

5 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...