Ev Yapımı Limonata

Yayınlanma Tarihi: 29 Mart 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 Dakika
Pişme süresi: Pişilmiyor
Kaç Kişilik: 5 Kişilik

Özellikle yaz aylarının vazgeçilmez içeceği olan limonata, son derece sağlıklı ve doğal bir içecek. Bu açıdan bu sağlıklı içeceği hafife almamak gerekiyor. Bundan ötürü çocuklar başta olmak üzere, ailemizdeki herkesin dışarıda satılan zararlı asitli ve gazlı içecekler yerine, limonata tüketmesini sağlamak lazım. Ancak bu limonata ev yapımı olursa, çok daha sağlıklı bir hale gelebilir. Üstelik bu içeceği evde hazırlamak çok basit.

Tarife başlamadan, daha sağlıklı bir limonata için ufak bir önerimiz olacak. İşlem görmüş, yani beyazlatılmış şekerin zararları herkesçe malum. Bu sebeple limonatayı yaparken esmer şeker ya da en sağlıklısı bal kullanmanızı öneriyoruz. Limonatanın sizin istediğiniz tatta olması için aşağıda belirtilen şeker-bal miktarının daha azını veya fazlasını kullanabilirsiniz.

Limonata İçin Malzemeler

  • Yarım kilo limon
  • 1 su bardağı esmer şeker veya bir çay bardağı bal
  • Üç litre su

Limonatanın Yapılışı

1Limonları bir gün önceden buzdolabının derin dondurucusuna koyarak dondurun. Bu işlem limonu kabuğu ile birlikte rendelemeyi kolaylaştıracaktır. Ayrıca dondurulmuş limon, mucizevi yararlara sahip.

2Bir gün sonra buzluktan çıkardığınız limonları, kabuğuyla rendeleyin. Rendelenmiş limonu, şeker veya balla karıştırıp bekletin. Bu bekleme süresi ne kadar fazla olursa, limonun kabuğunun tadı, limonataya o denli sinecek ve çok daha güzel bir limonata olacaktır.

3Limon ve şeker karışımını en az iki saat boyunca bekletin. Bu süre zarfında, limonun kendi suyunu bıraktığını göreceksiniz. Daha sonra bu karışımı bir tel süzgeç yardımıyla süzün. Hatta süzerken posaya tahta bir kaşıkla bastırmanız, limonun özünü daha da bırakmasını sağlayacaktır.

4Süzülen limon özüne, suyu ekleyin.

5Buzdolabında iyice soğuttuktan sonra servis yapılabilir. Tercihe göre taze nane ekleyebilirsiniz.

Ev Yapımı Limonata Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Ev Yapımı Limonata
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

8 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...