Evde Kefir Yapimi

Yayınlanma Tarihi: 13 Şubat 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 30 dk.
Pişme süresi: —
Kaç Kişilik: 4-6

Evde Kefir Yapımı, Gerekli Malzemeler:

  • Bir yemek kaşığı kefir zerresi
  • Bir tane büyük cam kavanoz
  • Bir litre süt
  • Süzgeç

Kefir Nasıl Yapılır?

1Öncelikle hijyen ve sağlık açısından kullanacağınız kavanozu tertemiz yıkayın. Kefir yapımı için hazırladığınız kefir tanelerini tertemiz yıkadığınız kavanozun içine koyun, Kefirin yapılışı için hazır bulundurduğunuz ve oda sıcaklığında beklettiğiniz sütü ilave edin. Böylece hazırlamış olduğunuz kavanozu kefir mayalama işlemi için oda sıcaklığında 1 ile 2 gün bekletin. Ev soğuk ise kefirin saklama koşulları için gerekli olan sıcaklığı sağlamak adına kavanozu bir bez ya da örtü ile sarmalayın. Böylece kefir mayası nasıl saklanır şeklinde kafanızda herhangi bir soru işareti kalmamış olacaktır.

2Yaklaşık iki gün beklettikten sonra açtığınızda kefirinizin pütür pütür bir görünüm aldığını göreceksiniz. Bu görünüm size kefir mayası nasıl elde edilir sorusunun da cevabını verecektir. Sonrasında süzgeç ile kefiri süzün. Böylelikle kefiriniz servis edilmeye hazır hale gelmiştir. Hazırladığınız kefiri bardaklara doldurarak ayran gibi tüketebilirsiniz. Süzgeç içinde kalan kefirleri zarar vermeden suda yıkayın. Daha sonra kullanmak üzere suyun içine koyun ya da sütün içine de koyarak ağzı kapaklı bir kapta buzdolabında saklayabilirsiniz. Böylece kefir mayası nasıl çoğaltılır sorusunu da cevaplamış olduk. Tüm bu işlemlerin ardından kefiri nerden alabilirim diye düşünmeden, afiyetle tüketebilirsiniz.

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefir sindirim sistemlerine olumlu etki yaparak sindirime yardımcı olur, hazımsızlık veya kabızlık çekenler için çok ideal bir içecektir. İnsan vücudunda bağışıklık sistemini güçlendirir. Sindirim sisteminde var olan mikrop ve bakterilerin temizlenmesine katkı sağlar, süt ile ayran arasında bir tada sahip olması sebebiyle oldukça lezzetlidir.

Unutmamanız gereken önemli bir şey, kefir hazırlama sırasında kesinlikle metal malzeme kullanmamanız gerekmektedir ve kavanozu güneş ışığından korumanız gerekmektedir.

Evde Kefir Nasıl Yapılır Video

Özet
recipe image
Yemek Adı
Evde Kefir Yapimi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

13 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...