Kıymalı Yumurta Yapılışı

Yayınlanma Tarihi: 27 Kasım 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 15 Dakika
Pişme süresi: 10 Dakika
Kaç Kişilik: 3 Kişilik

Kıymalı yumurta genellikle hafta sonlarının bir numaralı tercihi olarak karşınıza çıkmaktadır. Her ne kadar kahvaltıda ağır olduğu söylense de bu lezzet genellikle doğu bölgelerimizde oldukça fazla tüketilmektedir. Pek zahmet istemeyen bu lezzet on dakika gibi kısa bir süre de sofralarınızı süslemeye hazır hale gelecektir. Ailenizle tadına doyamayacağınız bu lezzetin yani kıymalı yumurta tarifi aşağıda yer almaktadır.

Malzemeler

  • Kıyma ( genel olarak iki yüz gram )
  • Yumurta ( dört adet yeterlidir )
  • Sıvı yağ ( üç yemek kaşığından fazla atılmamalıdır )
  • Domates ( iki adet pek fazla sulu olmamasında fayda vardır )
  • Soğan ( bir adet olmalıdır )
  • Tuz ( damak tadınıza göre atmanız tavsiye edilir )
  • Karabiber ( tuzda olduğu gibi damak tadınıza göre ayarlanmalıdır )

Kıymalı yumurtanın yapılış aşamaları

1İlk olarak soğanlarımızı doğrayarak onları pembeleşinceye kadar pişirmeniz gerekmektedir. Bu işleme geçmeden önce öncelikle biraz yağ dökmeniz gerekmektedir. İsterseniz soğanlarınızı büyük doğrayabilir isterseniz onları küçük küçük doğrayabilirsiniz. Soğanlar küçük olursa daha lezzetli olacaktır.

2Soğanlar pembemsi kıvama geldiği vakit kıymanızı koyabilirsiniz. Kıyma kendi suyunu çekene kadar kavurmanızda fayda vardır. Kıymanın kıvamı istediğiniz gibi olduğunda artık domatesleri içine atabilirsiniz. Domatesler küçük küçük doğranıp önceden hazır hale getirilmelidir. Domatesi kabuksuz da koyabilirsiniz. Daha çok önerilen şekli domateslerin soyulmuş olmasıdır. İsterseniz küçük küçük doğradığınız biberleri de koyabilirsiniz. Domatesler suyu saldığı vakit burada karar vermek size kalıyor. Dilerseniz suyunu çekmesini bekleyerek domateslerin çok pişmesini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz de domateslerin çok pişmesini beklemeden az pişmiş olarak da servis edebilirsiniz.

3En son baharat kısmına geldiğinizde kendi damak zevkinize göre tuz ve ya karabiber ekleyebilirsiniz. Yanına ek olarak demlenmiş çay ve peynir ile bu lezzeti arttırabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Kıymalı Yumurta YapılışıVideosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Kıymalı Yumurta Yapılışı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

27 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...