Sıvı Yağlı irmik Helvası

Yayınlanma Tarihi: 24 Mart 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 5 Dakika
Pişme süresi: 15 Dakika
Kaç Kişilik: 4

İşte size hazırlaması ve yapması kolay sıvı yağlı irmik helvası tarifi.

İrmik helvası yapımı için gerekli olan malzemeler:

  • 1,5 çay bardağı irmik
  • 1,5 çay bardağı süt
  • 1 çay bardağı toz şeker
  • yarım çay bardağı sıvı yağ

Yapılışı

1İrmik helvası tarifi için öncelikle yarım çay bardağı kadar sıvı yağı tencereye alıyoruz. Hemen ardından tencereye 1,5 çay bardağı irmiği ekliyoruz ve orta harlı ateşte iyice karıştıra karıştıra, irmiklerin rengi biraz dönünceye, yani kahverengimsi bir renk alıncaya kadar kontrollü olarak pişiriyoruz.

2İrmikler hafif kahverengimsi bir renk aldıktan, kavrulduktan sonra bu aşamada 1,5 çay bardağı sütü azar azar irmiğe ilave ediyoruz ve karıştırmaya devam ediyoruz. Bir süre irmiği karıştırdıktan sonra sütü içine çektiğini göreceksiniz.

3İrmikler hafif kahverengimsi bir renk aldıktan, kavrulduktan sonra bu aşamada 1,5 çay bardağı sütü azar azar irmiğe ilave ediyoruz ve karıştırmaya devam ediyoruz. Bir süre irmiği karıştırdıktan sonra sütü içine çektiğini göreceksiniz.

Sıvı yağlı irmik helvamız hazır. İsterseniz sıvı yağlı irmik helvasını dövülmüş iç ceviz ekleyerek, cevizli veya fıstık ekleyerek fıstıklı yapabilirsiniz. Fıstık veya cevizi pişirme sırasında şekerden sonra ilave edip biraz daha karıştırdıktan sonra yine aynı şekilde altını kapatabilirsiniz. Veya irmik helvasını sade olarak tercih ediyorsanız, sunum için servis tabağına aldıktan sonra üzerine tarçın serpebilirsiniz. Ya da yanına bir top sade dondurma ile sevdiklerinize, misafirlerinize ikram edebilir, afiyetle yiyebilirsiniz.

Sıvı Yağlı İrmik Helvası Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Sıvı Yağlı irmik Helvası
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
31star1star1stargraygray Based on 5 Review(s)

Yorumlar

24 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...