Sütlü İrmik Helvası Yapımı

Yayınlanma Tarihi: 20 Şubat 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10dk
Pişme süresi: 30dk
Kaç Kişilik: 4-6

Tereyağlı irmik helvası herkesçe sevilen bir tatlı olmaktadır. İrmik helvası sütlü de yapılabilen bir tarif olmaktadır. Ayrıca sütlü irmik helvası daha da hafif bir lezzet olmaktadır. Sütlü irmik helvası tarifi için kısa bir araştırma yaptığınız da göreceksiniz ki bir çok farklı ölçüler ile oluşturulan sütlü irmik helvası tarifleri mevcut. Bu yüzden doğru ölçüler ile oluşturulan sütlü irmik helva tarifi bulmak son derece önem arz etmektedir. Dilerseniz size ölçüleri tam gelen denenmiş bir sütlü irmik helvası tarifi verelim. Tarifin ölçüleri de aşağıda ki gibi olmaktadır.

Sütlü İrmik Helvası Malzemeler

  • 2 su bardağı süt
  • 75 gr tereyağı veya margarin
  • 1 su bardağı fındık veya ceviz
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 su bardağı irmik

Sütlü irmik helvası yapılışı

1Öncelik ile kullanacağımız yağa karar veriyoruz. Tereyağı ya da margarini, helvamızı kavurma işlemini yapacağımız tencereye alıyoruz ve kısık ateşte yağı eritiyoruz. Yağımız eridikten sonra tencereye 1 bardak irmiği ilave ediyoruz ve sürekli olarak karıştırarak kavuruyoruz. Burada kavurma işlemini sürekli olarak yapmak işin püf noktası olmaktadır ve helvanın lezzetini doğrudan etkilemektedir.

2 2- Helvanın yeteri kadar kavrulduğunu ise yayılan kokudan anlamanız mümkün olmaktadır. Kavurduğumuz irmik oldukça kahverengi bir renk almalıdır. İrmik bu renge ulaştıktan sonra helvanın içine fındık ya da cevizi ilave ediyoruz. Bir miktar daha karıştırdıktan sonra şekeri de karışımın içerine ekliyoruz. Bu aşamadan sonra daha önceden kaynatıp hazırladığımız sütümüzü alıyoruz ve helvanın üzerine ekliyoruz.

3Çok az bir miktar daha karıştırarak homojen bir karışım elde ediyoruz. Bu aşamadan sonra ocağı kapatarak helvamızı demlenmeye bırakıyoruz. Yeteri kadar demlenen helvanızı dilerseniz dondurma eşliğinde servis edebilirsiniz.

Sutlu İrmik Helvası Yapımı Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Sutlu İrmik Helvası Yapımı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
2.51star1star1stargraygray Based on 12 Review(s)

Yorumlar

20 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...