Un Helvası Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 13 Mart 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 dakika
Pişme süresi: 30 dakika
Kaç Kişilik: 4

Un helvası hem içinde bulunan malzemelerin herkes tarafından ulaşılabilir olmasından hem de mevlüt gibi dini günlerde yapılması gelenek haline gelmesinden dolayı önemli bir tatlıdır. Birçok tatlıya göre daha az malzeme taşımasına rağmen, yapılışı birçok kişi tarafından tam anlamıyla gerçekleştirilemez. Unun kavrulması ve şerbetinin şekerinin ayarlanması un helvasının püf noktalarıdır. Bu yüzden ilk defa un helvası yapmaya çalışıyorsanız bileğinizin biraz yorulmasını göze almanız gerekecektir.

Un Helvası İçin Gerekli Malzemeler:

  • 1 paket margarin ya da 250 gram tereyağı
  • 2 su bardağı dolusu un
  • 2 su bardağı su
  • 2 su bardağı şeker
  • Arzuya göre ceviz içi ya da fındık

Un Helvasının Yapılışı:

1Öncelikle iki su bardağı ve su bir tencereye konulur ve en kısık ateşte kaynamaya bırakılır.

2Başka bir tencerede yağ eritilir. Eritilen yağın üzerine unun hepsi boşaltılır ve hızlı bir şekilde un kavurulur. Un kavrulurken hızlı olunması çok önemlidir. Aksi halde un topak topak olur ve bu da helvanızın istediğiniz gibi olmamasına neden olur.

3Tahta kaşığı yardımıyla un rengini alana kadar sürekli olarak karıştırılmalıdır. Un kavrulmaya başlayınca kokusunu da hissettirir. Kavrulurken dikkat etmeniz yanmaması olacaktır. Bu yüzden un helvası yaparken başka hiçbir işle ilgilenmemeniz gereklidir.

4Ununuzun yeteri kadar kavrulup kavrulmadığını birazını küçük bir tasa koyup biraz şerbetle buluşturup tadarak anlayabilirsiniz. Çiğ bir tat varsa un yeterince kavrulmamış demektir. Unun kavrulma süreci yaklaşık yarım saati bulacaktır.

5Yeterince kavrulduğunu anladığınız unun üzerine kaynadıktan sonra biraz ılıttığınız şerbeti yavaş yavaş dökebilirsiniz. Un şerbeti çekecektir. Elbette bu esnada ocağın altını söndürmeyeceksiniz. Şerbeti tam çektikten sonra ocağın altını kapatıp helvanızı biraz dinlendirebilirsiniz.

6Yaklaşık beş on dakika dinlendirdiğiniz helvanızı istediğiniz kâselere koyup şekillendirebilir, dilerseniz üzerine fındık ya da ceviz serperek süsleyebilirsiniz. Soğuk tüketecekseniz un helvası soğumadan içine bu malzemeleri eklemeniz gerekecektir.

Afiyet olsun.

Un Helvası Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Un Helvası Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
31star1star1stargraygray Based on 3 Review(s)

Yorumlar

13 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...