Sütlü Un Helvası

Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 Dakika
Pişme süresi: 15-20 Dakika
Kaç Kişilik: 4-6

Sütlü Un helvası ünlü bir Türk tatlısıdır. Ana maddeleri; un, su, tereyağı ve şekerdir. Genellikle bayramlarda, kandiller ve özellikle perşembe geceleri yapılan bir tatlıdır. Un helvasının anlamı aslında; paylaşmak ve yardımlaşmaktır. Çok ucuza mal edilmesine rağmen, Türk toplumunda manevi olarak büyük bir yere sahiptir. Yıllardan bu yana gelen bu tatlı güçlü ve kaybolmayacak bir değer haline gelmiştir. Osmanlı mutfağında da yaygın olan bir tatlıdır. Damak zevkine göre çam fıstığı ile tatlandırılır. Kimi su ile kimi ise sütle birlikte pişirmektedir. Ana maddesi olan tereyağı yerine sıvı yağ da kullan vardır. Hemen hemen her evde belli amaçlar için pişirilen ve herkesin sevdiği bir tatlıdır.

Sütlü Un Helvası İçin Malzemeler:

  • 125 gram tereyağı
  • 1 su bardağı un
  • Şerbeti İçin:
  • 1 su bardağı süt
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 paket vanilya

Sütlü Un Helvasının Yapılışı:

1Tereyağı bir tencereye koyulur ve eritilir. Erimiş olan tereyağın üzerine 1 su bardağı un ilave edilir ve rengi sararana kadar kavrulur.

2Diğer malzemeler; süt, toz şeker ve vanilya bir kap içerisine alınır ve iyice karıştırılır. Karıştırılmış olan bu sütlü karşımın üzerine kavrulmuş olan un ilave edilir ve hızlı hızlı karıştırılmaya devam edilerek iyice kavrulur. Unun şerbeti çekmesi ve kıvam alması çok önemlidir. Bu yüzden hızlı hızlı karıştırılarak kıvam alması sağlanır ve kıvama geldikten sonra altın kapatılarak ılımaya bırakılır. Sütlü un helvası ılıdıktan sonra kişi nasıl arzu ediyorsa ona göre şekil verip servis edilir.

NOT: Eğer istenilirse şerbet dökülmeden önce kavrulurken iri çekilmiş ceviz içi veya fıstık ilave edilebilir.

Sütlü Un Helvası Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Sütlü Un Helvası
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

8 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...