Baget Ekmek Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 7 Aralık 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 40 dakika
Pişme süresi: 25 dakika
Kaç Kişilik: 1 Tane

Yemeklerin yanında olmazsa olmazlardan biri ekmektir. Ekmeğin olmadığı bir sofra düşünmek neredeyse imkansız gibidir. Evde çıtır çıtır enfes ekmek yapmak isteyenler için baget ekmek tarifi vermek ekmek severler için oldukça faydalı olacaktır. İşte baget ekmek tarifi;

Malzemeler

  • 400 gram ekmeklik un
  • 1 buçuk paket kuru maya
  • 1 tatlı kaşığı deniz tuzu
  • 300 mililitre oda sıcaklığında bekletilmiş su

Yapılışı

1Öncelikle un ve mayanın yarısı bir kap içerisine alınır. Ardından su eklenerek iyice karıştırılır. Oluşan sulu karışımın üzeri kapatılarak bir saat kadar bekletilir. Daha sonra kalan un karışıma eklenir. Aynı zamanda tuz ve kalan maya eklenir. İyice yoğurulan hamurun üzeri nemli bez ile kapatılır. 1 saat daha dinlendirilen hamur ikiye bölünür. Fırın tepsisi genişliğine bağlı olarak rulo haline getirilir. Rulo yatay şekilde tepsiye yerleştirilir.

2Parmak yardımı ile bastırılarak açılır ve katlanır. Böylece hamurun havası alınır. İki parça da katlanınca kalınca bez arasına katlama çizgisi üste gelecek şekilde yerleştirilir. 5 dakika kadar bekletilir. Hamura parmak bastırılmalıdır. Hamur geri geliyor ise hamur fırına girmeye hazır haldedir. Fırın tepsisi ters bir şekilde fırına yerleştirilir ve 225 derece fırında ısıtılır.

3Fırının alt kısmına kaynar su eklenecek bir kap konulur. Bu kabın demirden olması önemlidir. 10 dakika sonra fırına koyulacak ekmeklerin yüzeye katlı olan kısımları alta gelecek şekilde ters olarak koymak önemli olacaktır.

4Ekmeğin kolay kayması için tepsiye üzerine irmik serpilir. Ekmek üzerleri bıçak yardımıyla dik bir şekilde kesilir. Fırın tepsisine tahta kaşık ile ekmek konur. Ardından kaynatılan su ısınmış kaba dökülür. Fırın kapağı kapatılır. 25 dakika boyunca ekmek fırında pişirilir. Pişen ekmek soğumaya bırakılır.

Baget Ekmek Tarifi Videosu

baget-ekmek-tarifi-2

Özet
recipe image
Yemek Adı
Baget Ekmek Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

7 Aralık 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...