Yumuşacık Pita Ekmeği Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 29 Eylül 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 35 Dakika
Pişme süresi: 30 Dakika
Kaç Kişilik: 6-8 Kişilik

Hem et yemekleri ile hem de diğer ana yemekler ile uyumlu olan bu yumuşacık ekmek tarifi çocukların ve yetişkinlerin bayılarak tükettiği ekmeklerden bir tanesidir. Bizdeki bazlamaya benzeyen ama biraz daha farklı olan bu özel pita ekmeği denenmesi gereken pratik ekmek tarifleri arasında yer almaktadır.

Yumuşacık pita ekmeği tarifi için malzemeler

  • 5 su bardağı un
  • 1/2 çorba kaşığı toz şeker
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket kuru maya
  • 1 çay bardağı ayçiçek yağı
  • 1 çay bardağı sulu yoğurt
  • 1 su bardağı yarım yağlı süt

Yumuşacık pita ekmeği tarifi yapılışı

1Yumuşacık pita ekmeği için ilk mayayı hazırlamak olmalıdır. Bunun için genişçe bir yoğurma kabına alınan 1 paket kuru mayanın üzerine 1 su bardağı yarım yağlı süt ve 1/2 çorba kaşığı toz şeker eklenmelidir. Bu karışım biraz karıştırıldıktan sonra 5-10 dakika kadar bekletilmelidir.

2Bunun sebebi şeker ve mayanın tepkimeye girerek hamuru kabartabilmesi özelliğidir. Daha sonra bekleyen mayalı karışıma 1 çay bardağı sulu yoğurt ve 1 çay bardağı ayçiçek yağı ilave edilmelidir.

3Tüm sıvı malzemeler bir miktar çırpılmalı ve üzerlerine 5 su bardağı un ilave edilmelidir. Undan sonra 2 tatlı kaşığı tuzunda ilave edildiği pita ekmeği hamuru özenle yoğrulmalıdır.

4Hamurun kıvam alması büyük önem taşıdığından bu aşamada hızlı hareket edilmemeli ve en az 20 dakika boyunca yoğurma işlemine devam edilmelidir. Yoğrulan hamur 12 adet bezeye ayrılmalıdır.

5Bezelerin her biri çok az açılmalı ve her hamur dikkatli bir şekilde fırın tepsisine yerleştirilmelidir. Önceden ısıtılmış 190 derece fırına gönderilen ekmekler kabarana ve üstü kızarana kadar pişirilmelidir. Soğuduktan sonra servis edilmelidir.

Afiyet olsun.

Yumuşacık Pita Ekmeği Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Yumuşacık Pita Ekmeği Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
0.51stargraygraygraygray Based on 2 Review(s)

Yorumlar

29 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...