Karışık Meyve Kompostosu Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 16 Ağustos 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 dk
Pişme süresi: 15 dk
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Komposto, dilimler halindeki taze meyvelerin şekerli su ile kaynatılmasıyla hazırlanan yaz kış tüketilebilen hafif bir tatlı türüdür. Aynı tarifin kuru meyvelerle yapılanına hoşaf denir.
Tarihi çok eskilere dayanan komposto ve hoşafın Türk mutfağında önemli bir yeri vardır. Türk mutfak kültüründe yemek sırasında alkollü içecekler ve su yer almadığı için bunun yeri kompostolar, hoşaflar ve şuruplar almıştır. Osmanlı ziyafetlerinde, şölenlerde yapılan ikramlarda ve ramazan sofralarında mutlaka hoşaf yer alırdı. Günümüzde ise kompostolar eski önemini kaybetmiş, sofralardaki yerini sağlıksız asitli ve gazlı içecekler almıştır.

Sağlıklı beslenmeye önem verenlerin çok tercih ettiği komposto; genellikle yaz aylarında soğuk olarak tüketilerek vücudun sıvı ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. Bunun yanında vitamin ve mineral dengesini de sağlar. Lif yönünden zengin meyvelerle hazırlandığında böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. En çok kompostosu yapılan meyveler, armut, elma, ayva, vişne ve şeftalidir.

Karışık Meyve Kompostosu İçin Malzemeler

  • 2 adet armut
  • 2 adet yeşil elma
  • 1 su bardağı kayısı
  • 1 salkım çekirdeksiz üzüm
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 4-5 adet karanfil
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 4 su bardağı su

Karışık Meyve Kompostosu Yapılışı

1Elma ve armutları yıkadıktan sonra kabuğunu soyup iri parçalar halinde dilimleyin. Kaynayan suya atarak 5 – 10dk kaynatın. Kayısı çekirdeklerini çıkartıp dilimleyerek, üzümü de salkımından ayıklayıp kaynayan suya ilave edin. Kayısı ve üzüm çabuk eridiği için daha az kaynatılır. 10dk daha bu şekilde kaynatın.

2Ocaktan almadan 5dk önce 1-2 damla limon suyu sıkılır. Sonra tencereyi ocaktan alıp şekeri, karanfilleri ve tarçını ekleyin. Tencerenin kapağını kapatıp 1 saat bekletin. 1 saat sonra tarçını kompostonun içinden çıkartın. Oda sıcaklığına ulaştığında buzdolabına koyun ve soğuk olarak servis yapın.

Karışık Meyve Kompostosu Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Karışık Meyve Kompostosu Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

16 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...