Çörçil Soda Limon

Yayınlanma Tarihi: 21 Ağustos 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 5 dk
Pişme süresi: –
Kaç Kişilik: 1

Gerçek ismi yabancı kökenli olan Churchill kelimesinden gelmektedir. Yaz aylarında bolca tüketilen tropikal bir içeceği andıran çörçil, soda, limon ve tuzu mükemmel birlikteliğiyle ortaya çıkmıştır. Yaz aylarında serinlemek için içine buzda atılır. Ayrıca ekşi tatları sevenler limonunu bol tutarlar. Sindirime faydası olduğundan yemeklerden sonra içilir. Sindirim problemi olanlar da tüketiyor.

MALZEMELER

  • 1 adet sade soda
  • 2 limon suyu
  • 1 tutam tuz
  • Pipet

YAPILIŞI

1Uzunca bir bardağın içine -mümkünse kokteyl bardağı- ilk önce tuz konur. Dibini tutacak şekilde konan tuz üzerine 1 parmak kalınlığında limon suyu ilave edilir.

2Köpürmemesi için bardak yatay tutularak soda ilave edilir. Yavaş yavaş dökülen soda ani hareketle tüm bardağı köpürtüp dışarı boşaltabilir. Buna dikkat edilmelidir.

3Tadı kontrol edilmelidir. Tuzu az olduysa ilave edilir. Ancak tuzluya çare yok. Tekrardan yapılmalıdır. Aynı şekilde limonu fazla katıldıysa eğer, ekşi ve ağızda burukluk veren bir tat hissedileceğinden tekrar yapmak ta fayda vardır. Çörçilin lezzet ayarını yapmak zordur.

4Eğer lezzeti damak tadınıza uygunsa sunuma geçilir. Pipetle içilmesi tercih edilmektedir. Ayrıca bardağın ağız kısmında 1 dilim limon takılarak tropikal kokteyl görüntüsü verilebilir.

Genellikle İzmir’de bilinen ve tüketilen içecek yaz aylarının vazgeçilmezi olmuştur. Hazmı kolaylaştırması nedeniyle Ramazan ayında bolca tüketilir. Yemeklerden sonra, gün içinde kısacası günün her saatinde tüketilir. Tarifi çok kolay ve pratik olmasına rağmen lezzetinin tutturulması çok zordur. Kişiden kişiye damak tadına göre lezzeti değişir. Kullanılan soda markası değişmemekle birlikte sade soda olması gerekmektedir. Doğal maden suları mineral açısından zengin olduklarından sağlığımız için yararları çoktur. Ancak uzman hekimler tarafından aşırı tüketilmesi sonucu ciddi mide rahatsızlıklarına neden olacağı söyleniyor.

Çörçil Soda Limon Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Çörçil Soda Limon
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

21 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...