Elma Kompostosu

Yayınlanma Tarihi: 28 Ağustos 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10dk
Pişme süresi: 15dk
Kaç Kişilik: 4 kişilik

Mis kokulu elma kompostosu hem hazım kolaylaştırır, hem mide rahatlatır hem de muhteşem tadıyla, içinizi ferahlatır. Bebekli ve emziren annelerin sütünü artıran elma kompostosu, cilt yenileme ve hücre oluşumlarına da katkı sağlar. Meşhur Amasya elmasının en güzel tadını verdiği elma kompostosu tarifi ile yaz- kış elma suyu içebilirsiniz. Hem taze elmalarla hem de kak ismi verilen kurutulmuş elma- armut parçalarıyla kişilik elma kompostosu tarifi yapabilirsiniz.

Elma Kompostosu İçin Gerekli Malzemeler:

  • 4 adet kırmızı elma
  • 1,5 çay bardağı toz şeker
  • 5 su bardağı su
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 2 adet karanfil
  • 1 adet sulu limon
  • (Mevsim ve tercihe göre 1 adet armut veya ayva eklenebilir)

Elma Kompostosu Hazırlanışı:

1Yıkanmış elmaları ince yapraklar halinde doğrayabilirsiniz. İsteğinize göre kabuklarını soyabilir, kırmızı temalar yaratmak için, kabuklarıyla doğrayabilirsiniz. Elmaları küp şeklinde doğrayabilir, şekillendirici kesme araçlarıyla istediğiniz şekillerde kesebilirsiniz. Doğrama üslubu tamamen size kalmıştır.

2Doğranmış elmaları derin bir tencereye koyunuz ve üzerine suyu ilave ediniz. Elmaların büyüklüklerine göre suyu ayarlayabilir, göz kararı ekleme yapabilirsiniz. Elmaların üzerini 1- 2 cm geçecek şekilde su seviyesi ayarlanmalıdır.

3Orta ateşte kaynatılan komposto şeker ilave edilerek kaynatmaya devam edilir. Orta ateş ve kısık ateş arasında tutulan elma kompostosuna limon suyu ilave edilir. Kırımız tatlı elmalardan yapıldığı için limon eklenir. Kullandığınız elmalar ekşi ise, limon kullanılmayabilir. Loğusa şerbeti gibi elma kompostoları için ayrıca renklendirici kullanabilirsiniz.

4Karanfil ve tarçın ilave edilir, kısık ateşte 5 dk daha kaynatılır. Elma kompostosu şeker eriyip, tamamen özümsendiğinde ateşten alınır. Sıcak servis edilebildiği gibi soğuduktan sonra da servis yapabilirsiniz. Taze nane yapraklarıyla sunumunuzu renklendirebilirsiniz.

Elma Kompostosu Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Elma Kompostosu
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

28 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...