Kayısı Hoşafı Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 19 Şubat 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10dk
Pişme süresi: 30dk
Kaç Kişilik: 6

Kayısının saymakla bitmeyen insan sağlığına faydaları bulunmaktadır. Her türlü tüketilebilen kayısı özellikle iftar ve sahur yemeklerinde hoşaf olarak tüketilmektedir. Herkesin çok sevdiği hoşaf çeşitli meyveler ile yapılabilmektedir. Kayısı hoşafı bağırsak ve sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiler göstermektedir.

Sindirim konusunda sıkıntı yaşayanlar için kayısı hoşafı önerilmektedir. Reçel yapmayı bilen herkes hoşafı da kolaylıkla yapabilmektedir. Bilmeyenler içinde kayısı hoşafı tarifi internette, yemek kitaplarında bulunmaktadır. Özellikle hoşaf tarifleri Oktay usta yemek kitaplarında herkesin yapabileceği şekilde anlatılmaktadır. Hoşaf nasıl yapılır? Diye merak edenler için pek çok tarif bulunmaktadır. Yaz aylarında buz gibi içilebilir, kış aylarında da sıcacık tüketilebilir. Böylesine faydalı ve lezzetli besini hazırlamak çok kolay olmaktadır.

 

KAYISI HOŞAFI İÇİN GEREKEN MALZEMELER

  • 60 adet kuru kayısı
  • 12 su bardağı su
  • 3 su bardağı toz şeker
  • 4-5 adet karanfil

KAYISI HOŞAFI YAPILIŞI

1 1-) Kuru kayısıları güzelce yıkayın. Kayısıları 3 ya da 4 parçaya bölün.

2 2-) Bölmüş olduğunuz kuru kayısıları su dolu bir kabın içine koyun. Kuru kayısıların 1 ya da 2 saat boyunca suyun içinde kalmasını sağlayın.

3 3-) Suyunu süzerek iki defa değiştirme işlemi yapın.

4 4-) Kayısıların tamamen temizlenmesini sağladıktan sonra tencereye alarak 12 bardak su ve 3 su bardağı toz şekeri ilave edin.

5 5-) Kayısıların 30 dakika boyunca kaynamasın sağlayın. Kaynama işleminin sonunda ocaktan almadan önce karanfilleri ekleyin. Karanfiller ile birlikte 5 dakika daha kaynatın.

6 6-) Hoşaf severler için mükemmel bir lezzet olan kayısı hoşafı tüketerek hem zinde hem de enerjik olabilirsiniz. Kayısı hoşafı da neymiş demeyin ve bol bol tüketin. Herkese afiyet olsun.

Kayısı Hoşafı Tarifi

Özet
recipe image
Yemek Adı
Kayısı Hoşafı Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

4 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...