Yoğurt Mayalama Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 1 Mayıs 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 20 Dakika
Pişme süresi: 15 Dakika
Kaç Kişilik: 6

Evde yapılan yoğurdun lezzeti ve sağlık açısından doğallığı tartışılmaz. Üstelik evde yoğurt mayalama sanıldığı kadar zor bir iş değil. Sadece bir kaç püf noktasına dikkat etmek gerekiyor.

Malzemeler

  • 3 litre taze süt
  • 1 yemek kaşığından biraz fazla taze yoğurt
  • Kalın ve temiz örtü

Yapılışı

1Yoğurt mayalamanın en önemli püf noktası süt seçimidir. Pastörize sütlerden istenilen katılıkta yoğurt yapılmaz. Uzun ömürlü sütlerden ise yoğurt yapmayı denemeniz tavsiye edilmez.

2Sütü, taze sağılmış ve yağı alınmamış olarak satan kooperatiflerden alabilirsiniz. Aynı şekilde bazı marketlerde de çiftlik sütü bulunabilir.

3Sütü bir tencereye koyup kaynamaya bırakın. Çiftlik yoğurtları yağlı olduğundan çok çabuk taşar. Bu bakımdan tencereyi sık sık kontrol edin.

4Kaynamaya başlayınca arada sırada karıştırarak 7-8 dakika kadar daha kaynatın. Bu şekilde suyu azalan sütten daha katı bir yoğurt yapılabilir. En sert yoğurtlar manda veya keçi sütünden olur. İnek sütünden orta sertlikte yoğurt elde edebilirsiniz.

5İyice kaynayan sütü havanın sıcaklığına göre yaklaşık 10 – 20 dakika sonra kontrol edin. Sütü mayalamak için uygun sıcaklığı çok iyi ayarlamalısınız. Bunun için elinizi iyice yıkayın ve küçük seçe parmağınızı süte sokun. Sıcaklık henüz bu parmağın dayanabileceği kadar olmalıdır. Süt çok soğumuşsa tekrar ısıtın.

6Uygun ısıda olan süte mayayı ekleyin ve bir tur karıştırın. Piyasadaki yoğurtlardan mayalarsanız bazıları iyi maya vermez. Deneyerek en iyisini bulabilirsiniz.

7Tencerenin kapağını sıkıca kapatıp temiz ve kalın bir kaç kat bezi tencereye boş yer kalmayacak şekilde dolayın. Ne kadar yavaş soğursa yoğurt o kadar güzel olur.

8Sekiz saat kadar tencereyi oynatmayın ya da kapağını açmayın.

Yoğurt Mayalama Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Yoğurt Mayalama Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

1 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...