Nohuttan Sağlıklı Yoğurt Mayası Yapılışı

Yayınlanma Tarihi: 28 Şubat 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 5 dk
Pişme süresi: 24 saat
Kaç Kişilik: 2

Yoğurt, Türk Mutfağı için vazgeçilmez besinlerden biridir. Sofralarımızdan eksik etmediğimiz yoğurt bebekler ve çocuklar için de tam kalsiyum deposudur. Her geçen gün doğal besin tercih eden insan sayısı artarak devam ediyor. İnsanlar nasıl ki organik sebze ve meyve tercih ediyorsa aslında ev de mayalanan yoğurt da o derece önemlidir yani organik olmalıdır. Yoğurdun organik olması için öncelikle doğal yoğurt mayası organik olmalıdır. Peki, yoğurt mayası nedir? Önemli olan yoğurt mayası.

O zaman doğal yoğurt mayası nasıl elde edilir? Çok eskiden beridir tercih edilen nohuttan yoğurt mayası. En sağlıklı yöntem nohut mayası. Nohuttan yoğurt mayası nasıl elde edilir? Ev de yoğurt mayası yapımı oldukça pratiktir. Yoğurt mayası neden önemlidir? Eğer hem kendiniz hem de aileniz için tamamen organik ve sağlıklı yiyecek ve içecek tercih etmek isterseniz kullandığınız bütün besinlerin organik olması gerekir. Yoğurt yapabilmek için de maya gerekli olduğundan tamamen organik yani doğal olması önemlidir. Gelelim şimdi evde yoğurt mayası nasıl yapılır?

 

Ev de Yoğurt Mayası Yapımı İçin Malzemeler

  • 1 su bardağı ılık süt (süt elimizi yakmayacak sıcaklıkta olmalıdır)
  • 15 adet çiğ nohut

Ev de Yoğurt Mayası Yapılışı

1Öncelikle çiğ nohutları cam bir kavanoza alalım

2Daha sonra nohutların üzerine ılık sütümüzü ekleyelim. Kavanozun ağzını sıkıca kapatıp 24 saat bekletelim.

3Bekleme sonunda ince süzgeçten geçirelim. Süzgeçte kalan nohutları atabilirsiniz. Mayanız kullanıma hazır.

NOT: Hazırladığınız mayayı yarım litre kadar süte maya olarak kullanabilirsiniz tam olarak yeterli olacaktır. Ancak ilk yapımınızda istediğiniz kıvamı tutturamayabilirsiniz. Birkaç mayalama sonrası istediğiniz kıvamı yakalayabilirsiniz. Yoğurt yapımında şişe sütleri tercih etmeniz tavsiye edilir.

Nohuttan Sağlıklı Yoğurt Mayası Yapılışı Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Nohuttan Sağlıklı Yoğurt Mayası Yapılışı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

28 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...