Fındık Kremalı Sıcak Çikolata

Yayınlanma Tarihi: 8 Aralık 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 5 dakika
Pişme süresi: 10 dakika
Kaç Kişilik: 3 Kişilik

Soğuk kış günlerinin yaklaşması ile sosyal hayat artık akşam ev oturmalarına dönüyor yavaş yavaş. Tatlı muhabbetler, iç ısıtan dost sohbetleri, komşu ziyaretleri, aile günleri… Yazın heyecanı ve coşkusu ile vakit ayıramadığınız her kim var ise, kış akşamları evinizde, sıcak bir gönül alma toplantısı yapabilirsiniz. Dışarıda yağan kar, yağmur, içeride sıcacık muhabbetler ve sıcak çikolata. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz bu sıcak çikolata tarifi ile ister yalnız iken, ister kalabalıklarda muhteşem lezzet ile tatlı bir vakit geçirmeniz mümkün. Yumuşacık içimi ve sıcacık lezzeti ile hem içinizi ısıtacak hem de tatlı isteğinizi bastıracak. Yapımı da pratik olan bu lezzet ile damaklarda bayram etkisi yaratmak artık çok kolay.

Fındık Kremalı Sıcak Çikolata İçin Gerekli Olan Malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı fındık şurubu
  • 200 gram bitter çikolata
  • 2,5 su bardağı süt
  • Çay kaşığının ucu ile Tarçın

Fındık kremalı Sıcak Çikolata Yapılışı:

1Öncelikle sütü oda sıcaklığına gelmesi için buzdolabından çıkarın. Fındık şurubu olmayanlar erine fındık kreması kullanabilir. Kahvaltılık fındık kreması kullanmak isteyenler için 1 tatlı kaşığı fındık kreması yeterli olacaktır.

2Bitter çikolatayı küçük parçalar halinde kırın. Bir kaba kaynayan su koyun ve altını kısık ateşte açık bırakır. Kırılmış çikolataları koyduğunuz kabı, kaynayan su kabının içerisine, içine su sıçramayacak şekilde yerleştirin. Eriyene kadar bekletin.

3Eridikten sonra üzerine fındık kremasını ve tarçını ilave ederek ocağın altını kapatmadan karıştırın.

4Sütü kaynatın. Kaynayan sütü, erimiş çikolatalı fındıklı karışımın içerisine yavaş yavaş aktarın. Bir yandan karıştırın ki çikolatalar, içerisinde homojen yayılsın. İstediğiniz şekilde bardaklara bölerek servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Fındık Kremalı Sıcak Çikolata Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Fındık Kremalı Sıcak Çikolata
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

8 Aralık 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...