Sıcak Çikolata Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 23 Ekim 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 Dakika
Pişme süresi: 15 Dakika
Kaç Kişilik: 2 Kişilik

Benmari usulü yapılan sıcak çikolata ağızda eşsiz bir lezzet bırakıyor. Özellikle kış aylarında sıcak çikolata içmek ve battaniyenin altında kitap okumak insanı mutlu edebiliyor. Hazır sıcak çikolatalar almak yerine evde sıcak çikolata yapmaya ne dersiniz? O zaman bir de evde yapılan sıcak çikolata tarifi verelim ve siz de bunu pratik olarak uygulayabilirsiniz.

Sıcak Çikolata Yapımı İçin Kullanılan Malzemeler:

  • 300 ml olacak şekilde yarım yağlı süt. (isterseniz yağsız veya yağlı süt de olabilir.)
  • 1 yemek kaşığı olacak şekilde kakao.
  • 50 gram da bitter çikolata
  • 1 yemek kaşığı olacak şekilde toz şeker.

Sıcak Çikolata Tarifinin Yapılışı:

1Bir cezve ya da tencereye yarım yağlı sütü, toz şekeri ve kakaoyu cezveye ya da tencereye aktarın. Bunların hepsini karıştırın iyi bir şekilde ve orta ateş içerisinde de kaynatın.

250 gram olan bitter çikolataları alın. Bitter çikolataları küçük bir şekilde minik minik parçalara ayırın ve çikolataları eritin. Çikolataları eritin fakat kaynayacak olan su buharı üzerinde yer alacak şekilde benmari usulü eritin ki güzel olsun.

3Sütün iyice kaynadıktan emin olduktan sonra ocaktan alın. Sütü eşit bir şekilde fincanlara paylaştırın. Benmari usulü olarak eritmiş olduğunuz çikolataları ekleyin ve iyice karıştırın. Gelen misafirlerinize sıcak bir şekilde servisinizi yapabilirsiniz.

4Arzu ederseniz krema, kakao ve tarçın ilaveleri yaparak sıcak çikolatanızı servis edebilirsiniz. İsteyen kişilerin damak zevklerine göre toz şeker ekleyebilir veya da miktarı azaltabilirsiniz.

5Sıcak çikolatanın püf noktasını vermek gerekirse eğer; kullandığınız malzemelerin kesinlikle kaliteli olması gerekir. Malzemeler ne kadar iyi ve kaliteli ise lezzeti de güzel olacaktır.

Afiyet Olsun.

Sıcak Çikolata Tarifi Videosu

v

Özet
recipe image
Yemek Adı
Sıcak Çikolata Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

23 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...