Sütlü Çay

Yayınlanma Tarihi: 30 Eylül 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 Dakika
Pişme süresi: 10 Dakika
Kaç Kişilik: 1 Kişilik

Siyah çay tüketimi Türkiye çapında son derece yaygındır. Her evde tüketilen demli siyah çay kahvaltılarda, akşam saatlerinde ve daha birçok alanda tüketilebilmektedir. Fakat sütlü çay denilen siyah çay pişirme yöntemi Türk kültürü için pek de meşhur olan bir lezzet değildir. Sütlü çay denince akla İngilizler gelmektedir. Fakat aslında son derece lezzetli olan ve bir şans verilmesi gereken bu farklı içecek, kek saatlerinin vazgeçilmezi haline gelecektir.

Sütlü çay için malzemeler

  • 1 fincan yarım yağlı süt
  • 1 poşet sallama siyah çay
  • 2 çay kaşığı toz şeker (isteğe bağlı)
  • 2 adet kakule
  • 1 parça çubuk tarçın

Sütlü çay yapılışı

1Sütlü çay yapımına başlarken ilk iş olarak 1 fincan sütün içerisine 2 adet kakule ve bir parça çubuk tarçın eklenmelidir. Bu malzemeler çaya farklı ve özel bir aroma katacaktır. Fakat isteniyorsa tariften çıkartılması mümkündür.

2Bu şekilde 10-15 dakika bekletilen ılık süt, içerisine konulan baharatların aromasını alması için beklemelidir. Süre dolduğunda sütün içerisindeki kakuleler ve çubuk tarçın çıkartılmalıdır.

3Bu şekilde aroma katılmış olan süt bir cezveye alınmalı ve kısık ateşte ısıtılmalıdır. Süt ısınırken üzerine kaymak oluşması mümkündür ve bu kaymak mutlaka alınmalıdır.

4Kaynayan süt servisin yapılacağı fincana alınmalı ve fincanın içerisine 1 adet siyah poşet çay konmalıdır. Bu şekilde 5 dakika kadar bekletilen sütlü siyah çay servise hazır hale gelecektir.

5Bu noktada çay servisi daha fazla kişiye yapılacak ise poşet çay değil normal demlik çay kullanılması da mümkündür. Çay saatlerinin vazgeçilmezi olacak ve kek ile uyum sağlayacak olan bu sütlü tarif yumuşak lezzetleri sevenler için idealdir.

Sütlü Çay Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Sütlü Çay
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

4 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...