Kuşburnu Çayı Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 26 Ağustos 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 5 Dakika
Pişme süresi: 20 Dakika
Kaç Kişilik: 1 Kişilik

Kuşburnu çayı, soğuk algınlık olarak bilinen hastalıklarda en çok tüketilen çaylardan birisi olarak bilinmektedir. Oldukça zararsız bir bitki çayı olan kuşburnu çayı, boğazları yumuşatması, ateşi düşürmesi, kasları yumuşatması ve pek çok farklı olumlu etkisi ile alternatif tıp dünyasının en önemli ürünleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda ağızda hoş bir tat bırakması ile de oldukça sevilen kuşburnu çayı, ülkemizde en sık tüketilen bitki çaylarından birisi olmaktadır.

Kuşburnu bitkisinden elde edilen kuşburnu çayı içerisinde bulundurduğu A vitamini ile de hem çocukların hem de yaşlı kimselerin gelişiminde ve sağlığını korumasında oldukça yardımcı olmaktadır. Özellikle doğum öncesi ve sonrasında annelerin ağrılarının azalmasında kuşburnu çayının oldukça büyük bir etkisi bulunmaktadır. Oldukça kolay bir şekilde hazırlanabilen kuşburnu çayı ise tüm aktar ve marketlerde kolaylıkla bulunabilmekte ve tedarik edilebilmektedir.

Kuşburnu Çayı Tarifi İçin Malzemeler

  • İki çay kaşığı öğütülmüş ve taze kuşburnu çayı,
  • İki çorba kaşığı bal,

Kuşburnu Çayı Tarifi Hazırlanışı

1Öğütülmüş taze kuşburnu çayının içerisinde ki dallar ve yapraklar temizlenir. Dikkatli olarak bu dal ve yaprakları ayırmak, kuşburnu çayının aromasının dağılmasını önleyecektir.

2Büyük boy fincanın içerisine, fincanı dolduracak kadar damacana veya arıtma suyu konulur. Ardından su kaynatılır ve içerisine kuşburnu çayı ilave edilerek kısık ateşte ortalama 20 dakika kadar çayın demlenmesi beklenir.

3Demlenen çayın biraz soğuması beklenir, içerisine iki çorba kaşığı bal ilave edilerek çayın tatlandırılması sağlanır. Bu anlamda mümkün olduğunca çayın içerisine şeker konulmaması oldukça önemlidir. Şeker hem çayımızın aromasını ve tadını değiştirmekte hem de doğallığını yok etmektedir. Bu sebeple bal kullanmak çayın tadının hem daha tatlı olmasını sağlamakta hem de aromasını güzelleştirmesini sağlamaktadır.

Kuşburnu Çayı Tarifi Videosu

Özet
Yemek Adı
Kuşburnu Çayı Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

26 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...