Kuru Üzüm Hoşafı Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 18 Kasım 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 dk.
Pişme süresi: 45 dk.
Kaç Kişilik: 4 Kişilik

Hoşaf meyvelerin sulandırılarak ve şekerlendirilerek tüketilmesidir. Reçellerin aksine bu tariflerde meyvelerin içine su ilave edilir ve kaşıkla ya da bardakla içilebilir bir kıvam elde edilmiş olur. Hoşaflar genelde tane meyveler de içerirler ve bu meyveler kayısı, elma ya da üzüm olmaktadır. Kayısı hoşaflarında kayısı bütün ya da dilim dilim kullanılabilir. Bunlardan en basiti ise üzüm hoşafı olmaktadır. Tadı olgunlaşan yeşil üzümden ya da kuru üzümden yapılan hoşaf içine farklı aromaların koyulması ile de zenginleşebilir ve her türlü yemeğin yanında tüketilebilir.

Kuru Üzüm Hoşafı Tarifi için Malzemeler:

  • 200 gr kuru üzüm
  • 200 gr toz şeker
  • 5 adet karanfil
  • Yarım limonun suyu

Kuru Üzüm Hoşafı Tarifi Yapılışı:

1Kuru üzümler hem varsa kabuklarından ayrılması için hem de kaynamaya hazır olması için hoşaf yapılmadan bir süre önce ılık suda bekletilir. Su sıcak olursa üzümler dağılacağından ısı ayarına dikkat edilmelidir.

2Bir tencereye atılan üzümlerin 5 katı kadar su koyulur (200 gr üzüm için yaklaşık 1 litre)

3Bu oran üzüm tanesinin az ya da fazla istenmesine göre hoşafı yapan kişi tarafından da belirlenebilir.

4Su yavaş yavaş kaynatılırken bir yandan şeker ilavesi yapılır. Şeker sürekli kaynatılarak erimesi sağlanmalıdır. Eriyen şekerlerden sonra hoşaf kaynamaya yaklaştıkça hafif kıvam alır. Bu kıvam istenen bir kıvam olup aynı zamanda da hoşaf akışkanlığını kaybedecek kadar yoğunlaşmamalıdır.

5Hoşafın altını kapatmadan birkaç dk. önce de karanfiller içine atılır. Eğer karanfil kokusu keskin istenmiyorsa hoşaf soğukken de ilave edilebilir.

6Yavaş yavaş soğutulan hoşaf küçük kaselerde ılık ya da soğuk servis yapılabilir.

Kuru Üzüm Hoşafı Tarifi Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Kuru Üzüm Hoşafı Tarifi
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

18 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...