Nane Limon Çayı

Yayınlanma Tarihi: 24 Ağustos 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 dakika
Pişme süresi: 5 dakika
Kaç Kişilik: 1 – 2 kişi

Hemen herkesin belli dönemlerde tükettiği ve özellikle kış aylarının vazgeçilmezi olan nane limon yapımı, son derece kolaydır. Kısa bir tanıtımdan sonra şimdi, nane limon çayı tarifine geçilebilir.

Nane limon tarifi yapımı için malzemeler

  • 1 tane limon
  • 1 tutam taze ya da kuru nane
  • Yarım tatlı kaşığı toz şeker (isteğe göre)
  • Yeteri kadar su (1 kişi için, 1 fincan ölçüsü baz alınabilir)

Nane limon tarifi yapılışı

1Eğer ki taze nane kullanılacaksa ilk önce nane yaprakları güzelce musluktan akan suyun altında yıkanır ve nane yaprakları dallarından ayrılarak, bir kabın içerisinde bekletilir.

2Daha sonra limon musluktan akan suyla iyice yıkanır(limon kabuklarıyla kullanılacağından dolayı, dış yüzeyinde ilaç ya da benzeri kalıntılardan arındırılması gerekir). Bu adımdan sonra bir bıçak yardımıyla limon, 4 eşit parçaya bölünür.

3Malzemeler hazırlandıktan sonra ideal ölçüdeki bir cezve alınarak nane yaprakları, su ve parçalara bölünmüş olan limon içerisine konulur.

4Ocak yakıldıktan sonra ateş kısık ölçüye alınır ve cezve ocağın üzerine konulur(kısık ateşte pişirilme nedeni ise, nane ve limonun tadının suya daha fazla nüfus etmesi içindir).

5Cezve içerisindeki tüm malzemeler iyice kaynayıncaya kadar kısık ateşte pişirilir.

6Cezvedeki malzemelerin kaynatılma işlemi tamamlandıktan sonra, ocak kapatılır. Sonrasında da fincan ya da fincanlar hazırlanarak üzerine süzgeç yerleştirilir.

7Hazırlanan nane limon çayı süzgeçten süzülerek fincanlara dökülür ve sıcak sıcak içilir. Tercihe göre limon ilave edilebilir. Çayın tadının acı olduğunu düşünenler şeker ya da daha doğal tatlanmasını isteyenler 1 çay kaşığı bal ilave ederek karıştırabilir.

Nane Limon Çayı Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Nane Limon Çayı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

24 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...