Gerçek Salep Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 9 Mayıs 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 10 Dakika
Pişme süresi: 10 Dakika
Kaç Kişilik: 5

Orkide bitkisinin toprak altında kalan yumrularından elde edilen salep, kış aylarında en çok tercih edilen içeceklerdendir. Tarçın ile birleşerek enfes bir tada dönüşen salep içerisinde nişasta bileşenlerini barındırır. Sadece nişasta kullanılarak salep yapımı olmaz. Bunun için özel üretilmiş salep tozu gerekir. Salep tozu aktarlarda satılmaktadır. Gerçek salep yapmak isteyenler öncelikle aktarlarda satılan toz salepten temin etmek zorundadır. Süt ya da su ile karıştırılarak tüketilen salep öksürüğe de iyi gelmektedir. Kış aylarında sıcak içecekler arasında yer alan salebi evde hazırlamak oldukça kolaydır. Salep nasıl yapılır biraz araştırma yapıldığında mutlaka toz salep kullanılması gerektiğine dikkat edilmelidir. Maraş dondurması içerisinde de yüksek kesimlerde yetişen orkidelerin yumrularından elde edilen toz salep kullanılmaktadır.

Gerçek Salep Malzemeleri

  • 5 su bardağı soğuk süt
  • 1 çay kaşığı toz şeker
  • 1 yemek kaşığı toz salep
  • 1 tatlı kaşığı tarçın

Gerçek Salep Yapılışı

1Toz şeker, toz salep ve süt derince bir tencere içerisine alınarak karıştırılır.

2Tamamen eriyen şeker sonrasında kısık ateşe alınarak sürekli karıştırıp kaynatılır. Dibinin tutmaması için kaynayana kadar karıştırılması gerekmektedir.

3Yoğun kıvama gelen salep bir kaç dakika daha bu şekilde kaynatılır. Harlı ateş yerine ağır ağır pişmesi gerekir.

4Salep servis edilecek bardaklara alınır ve üzerine toz tarçın gezdirilir. Sıcak bir şekilde ikram edilir. Salep servisi yapılırken bir miktar toz zencefil kullanılması bağışıklık sistemini güçlendirecektir. İkramlarda çeşitli sunumlar yaparak lezzetli içecekler tüketilebilir. Ayrıca salep dondurma ve muhallebi tatlılarında da kullanılarak lezzet katacaktır. Vanilya tadı severler için salep pişirirken bir miktar vanilya özütü kullanılarak hafif aroma verilebilir.

Gerçek Salep Nasıl Yapılır Videosu

Özet
recipe image
Yemek Adı
Gerçek Salep Nasıl Yapılır
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman
Puanlama
31star1star1stargraygray Based on 4 Review(s)

Yorumlar

9 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...