Evde Salep Yapılışı

Yayınlanma Tarihi: 8 Mayıs 2017 Ekleyen: admin


Hazırlık süresi: 5 Dakika
Pişme süresi: 10 Dakika
Kaç Kişilik: 5

Kış aylarında sıcacık içecekler ile içimiz ısınsın isteriz. Kış bahçelerin de ya da kapalı balkonlar da kar manzarasını seyreder iken sevdiğiniz birileri de yanınızda ise tek eksik sıcacık bir içecektir. Kahve çay süt klişe sıcak içecekler sanki kafeteryada oturuyormuş hissi veren ama ev de en doğal hali ile yapılan salepe ne dersiniz? Evde salep mi yapılır? Evde salep nasıl yapılır? Diyenler için işte hem doğal hem lezzetli hem de sıcacık salep tarifi.

Evde salep tarifi için malzemeler;

  • 1 çorba kaşığı toz salep
  • 5 su bardağı soğuk süt ( 1 litre )
  • 1 çay bardağı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı tarçın

Not 1: Toz salepi aktarlarda bulabilirsiniz. Hazır salep paketleri ile karıştırılmamalıdır. Burada kullanılan salep toz doğal saleptir.
Not 2: Şeker miktarını kendi damak zevkinize göre arttırabilir ya da azaltabilirsiniz. Tarifte verilen şeker miktarı tam orta kıvamlıdır.

Evde salep yapımı;

1Derin bir tencereye toz salep, süt ve şeker konur.

2Metal bir çırpıcı ile sürekli karıştırarak orta ateşte kaynatılır. Karıştırma işlemi hızlı hızlı yapılmalıdır ki tanelenme olmasın.

3Salepin kokusu mis gibi etrafa yayılmaya başladıktan sonra bir iki taşım daha kaynatıp salep ocaktan alınır.

4Servis bardaklarına salep eşit miktar da paylaştırılır.

5Servis bardaklarının üstü toz tarçın serpilerek servis edilir. Desenli bir görünüm için bardakların üzerine kaşık tutularak tarçın serpildiğinde kaşık deseni oluşur. Sıcak sıcak servis edilmelidir. Tarçını herkes sevmeyebilir tarçın sunumunu arzuya göre yapabilirsiniz. Hem yapımı kolay hem lezzetli hem farklı hem de sıcacık salepler hazır.

Özet
recipe image
Yemek Adı
Evde Salep Yapılışı
Yayın Tarihi
Hazırlık Süresi
Pişme Süresi
Toplam Zaman

Yorumlar

8 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...